Met slechts 4 (!) ingrediënten maak je zelf de lekkerste platbrood ook wel bekend als Lavash. Water, bloem, zout en een beetje olijfolie is alles wat je nodig hebt. Platbrood is een heel dun, flexibel brood wat oorspronkelijk uit Armenië schijnt te komen maar veel meer landen kennen deze broodsoort. In Libanon noemen ze het “Mankoush” of Manneesh en in het Arabisch is het “Khoubiz”. Het is een van de makkelijkste broden om te maken en een bijkomend voordeel is dat je er geen gist voor hoeft te gebruiken. Het kan wel maar het hoeft niet. In dit recept gebruik ik geen gist en toch is het een heerlijk, zacht brood geworden.
Het lijkt een beetje op een Mexicaanse tortilla dat platbrood. Het is plat, dun, vaak rond maar soms ook rechthoekig en ook redelijk flexibel. Je kunt het met allerlei lekkere dingen vullen en het serveert prima bij falafel, gehaktballetjes of als wrap van een snelle Turkse Pizza.
Wat dacht je er trouwens van om dit platbrood te serveren tijdens een borrel? Klinkt misschien een beetje gek maar wat platbrood, hummus, baba ganoush, olijven en misschien wat gegrilde groenten zoals aubergine, courgette of paprika is heerlijk! Je trekt een stukje van het platbrood en dipt het in je favoriete dip of pakt er je favoriete hapje mee.
De mogelijkheden zijn eindeloos en dat met maar 4 ingrediënten. Tja, wat wil je nog meer is een beetje een vraag die ik hier zo zou stellen 😉 Goed, laten we gewoon lekker beginnen met het maken van dit veelzijdige platbrood.

Ingrediënten
- 375 gram bloem
- 250 ml heet water
- ½ eetlepel zout
- olijfolie
Zo maak je het (bereidingswijze)
- Doe het zout in het hete water en zorg dat het zout helemaal is opgelost.
- Voeg dan beetje bij beetje het water toe aan de bloem terwijl je dit tot een compacte deegbal kneed. Het is even flink kneden en het deeg moet niet meer aan je vinger plakken als dit het wel doet voeg dan wat meer bloem of water toe. Vorm het deeg tot slot tot een bol.
- Vet een ruime kom in met wat olijfolie en leg hierin de bol van deeg. Even de bol omdraaien zodat beide kanten goed bedekt zijn met olijfolie (dan krijg je straks de bol makkelijk uit de kom).
- Dek de kom af met een natte theedoek en laat dit ongeveer 30 minuten even op het aanrecht staan.
- Verdeel het deeg dan in gelijke delen ter groot van een limoen. Rol het deeg met een deegrol uit tot een ronde dunne lap (zorg wel dat de lap niet groter wordt dan de pan waarin je deze straks gaat bakken).
- Verhit een pan op het vuur zonder olie of boter en bak hierin het brood om en om gaar (je ziet het “witter” worden van kleur en er komen kleine bruine vlekjes op zoals op de foto). Leg op een bord, besprenkel met een paar druppeltjes water en dek af met een droge theedoek om ze warm te houden. Herhaal dit tot het deeg op is.
- Je kunt het brood direct eten. Eet smakelijk!
Labels/ merken in dit artikel kunnen onderdeel zijn van een betaalde samenwerking. Sommige links op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.
Eet smakelijk!


Lekker! Heb het al een paar keer gemaakt. Ben jou echt super dankbaar voor dit recept!
Kun je ook het deeg in de avond maken, in de koelkast bewaren en in de ochtend broodjes bakken?
Wat leuk om te horen, zoals je inmiddels denk ik wel weet moet er inderdaad geen gist bij 🙂 En het deeg bewaren in de koelkast kan prima. Even eruit halen voor je gaat bakken en eet smakelijk!
Moet er geen gist bij?
Moet er geen gist bij?
Waarbij je wilt. Je kunt ze net als wraps eigenlijk overal voor gebruiken en ze vullen met allerlei lekkers zoals falafel, gekruide kip, groenten, net wat je lekker lijkt.
Met wat kan je dit eten?
Gebruik je gewone bloem of zelfrijzende bloem?
Gewone bloem, zelfrijzend bakmeel is wat anders
Met wat kan je dit eten?
Waarbij je wilt. Je kunt ze net als wraps eigenlijk overal voor gebruiken en ze vullen met allerlei lekkers zoals falafel, gekruide kip, groenten, net wat je lekker lijkt.
Wat leuk en zeker laten weten, daar word ik namelijk blij van 🙂 Daar doe ik het voor!
Hi Eef,
Dat is toch weer net even ‘n ander blog. Ik ben razend enthousiast.
Helemaal in mijn straatje. Lavash gemaakt een fluitje van een cent. Dank daarvoor.
Ik zal telkens laten weten of iets gelukt is.
Zo doorgaan en… niet stoppen want ik begrijp dat het heeeeeel veel werk is. Miek
Hi Eef,
Dat is toch weer net even ‘n ander blog. Ik ben razend enthousiast.
Helemaal in mijn straatje. Lavash gemaakt een fluitje van een cent. Dank daarvoor.
Ik zal telkens laten weten of iets gelukt is.
Zo doorgaan en… niet stoppen want ik begrijp dat het heeeeeel veel werk is. Miek
Wat leuk en zeker laten weten, daar word ik namelijk blij van 🙂 Daar doe ik het voor!
Klinkt inderdaad als een heerlijke twist Axe, dank voor je tip 🙂
Lekker hoor! Beetje marjolein in het deeg geeft ook een fijne twist.
Lekker hoor! Beetje marjolein in het deeg geeft ook een fijne twist.
Klinkt inderdaad als een heerlijke twist Axe, dank voor je tip 🙂
Dag Eef, reeds verschillende malen heb ik recepten doorgenomen op jouw foodblog en het mag gezegd worden, ik vind jouw foodblog zeer gebruiksvriendelijk, alleen al door jouw recepten te lezen heb je zin om ze te maken. Grtjs
Wat een ontzettend leuke reactie Martine! You made my day 😀 Dank je wel!
[…] Platbrood (Lavash) | Slechts 4 (!) ingrediënten […]
Hoeveel ckal zitten hier in? Is het te vergelijken met een wrap?
Hi Anouk, bedankt voor je vraag. Ik kies er bewust voor geen calorieën te vermelden bij mijn recepten. De redenen hiervoor zijn dat dit erg veel werk is om dit te doen bij elk recept, ik dan dat (naar mijn mening) ook voor andere voedingswaarden zou moeten doen en ik hiervoor geen opleiding als diëtiste of voedingsdeskundige heb gevolgd. Voel je uiteraard vrij om a/d hand van de ingrediënten die in dit recept vermeld zijn zelf het aantal calorieën te berekenen 🙂 Het aantal ingrediënten is redelijk te vergelijken met wraps (indien zelf gemaakt: kant en klaar zijn er vaak andere ingrediënten aan toegevoegd om de wraps/ tortilla’s langer goed te houden). Groetjes 🙂
had even een vraagje! Weet iemand hoelang het goed blijft??
Hi Jean, het platbrood kun je afgekoeld en goed verpakt circa 1 dag bewaren voor je het weer gaat gebruiken even wat water erover sprenkelen en verwarmen in de pan. Succes 🙂
Hoi goed recept! Ik ga het morgen met de kids op kdv maken. Even een opmerking: dit brood heet in Iran geen barbari maar ook lavash. Barbari is in Iran meer vergelijkbaar met het Turkse brood dat wij hier kennen.
Dankjewel voor de aanvulling. Dan zijn mijn bronnen onjuist geweest, ik heb het direct aangepast 🙂
Hoe dun moeten ze worden uitgerold? Ik krijg er geen 10 platbroodjes uit…
Behoorlijk dun en ze zijn niet heel groot. Maak je ze dikker of groter dan haal je er inderdaad minder uit 🙂
Hallo,
Kan je dit ook invriezen ?
Groetjes Sarah
Hi Sarah, ik denk het wel. Ik heb het zelf nog niet geprobeerd, maar lijkt me geen probleem 🙂
Verrukkelijk!! Lekker met wat smeerseltjes (tonijnsalade, humus). En ontzettend makkelijk te maken.
Wat leuk om te lezen, dankjewel 🙂
Hallo! Ik maak regelmatig, een soort pannekoek zonder eieren! Ik weeg niets af! Ik neem 2 tot 3 bananen plet die neem volle yoghurt 3 dikke soeplepels, en beetje louw water ook een geraspte appel 2 stuks, en dan bloem tot een gezellige deeg, laat wat rusten en bakken als pannenkoeken! Zo heerlijk geen suiker geen zout een pollepel en bakken maar zo Lekker echt eens proberen Smakelijk
Wat leuk dit, past helemaal bij mijn goede voornemen om meer brood te gaan bakken!
Hmm ik heb dit nog nooit zelf gemaakt maar wel erg leuk om een keer te doen. Heerlijk met een dip en groenten inderdaad, jum!
Zeker een keer doen, het is zó makkelijk om te maken 🙂
Wat een leuk recept! Klinkt lekker!
Oh goed en lekker idee! Kun je eindeloos mee variëren.
Kun je het deeg ook invriezen..heb er lenteuitjes tussen gedaan…heerlijk
Ik heb het zelf niet geprobeerd nog dus durf je dat niet met zekerheid te zeggen. Maar probeer het gerust 🙂